^Powrót w górę

dzien kropki1 6 20230915 1726165706

Międzynarodowy Dzień Kropki
 
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kropki u nas w Przedszkolu!! W związku z tym dzieci robiły prace plastyczne oraz brały udział w grze, polegającej na znalezieniu kropek, które zostały schowane w różnych miejscach na sali. Słuchaliśmy też historii, od której wszystko się zaczęło:) poniżej zamieszczamy fragment, który na pewno Państwa zaciekawi. Zdjęcia
 
 
"Międzynarodowy Dzień Kropki (International Dot Day) obchodzimy 15 września. Choć często skupiamy się na kolorowych strojach w kropki, nie o strój tego dnia chodzi. To święto kreatywności, dzień, w którym skupiamy się na rozwoju swoich talentów, pasji. Tego dnia nauczyciele angażują dzieci w zajęcia, które pomogą im odkryć mocne strony i dadzą im odwagę.
 
Początek tej historii ma miejsce w 2003 roku, kiedy to do amerykańskich księgarni trafiła książka pt. „Kropka”. To historia Vashti, która na lekcji plastyki dochodzi do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego. Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania: Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie.
 
I z tą jedną kropką wszystko się zmieniło. To początek drogi Vashti. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów. Słowa nauczycielki pomogły dziewczynce przełamać się i postawić tę pierwszą kropkę.
Od tamtej pory kropka z opowiadania Petera H. Reynoldsa stała się symbolem kreatywności i inspirowania, a Międzynarodowy Dzień Kropki świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie. 
 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki to okazja do rozmowy o talentach i umiejętnościach. To czas, w którym możemy skupić się na małych i dużych umiejętnościach naszych dzieci. Zwróćmy uwagę na to, że w każdym drzemie jakiś talent. Szkoły są pełne nieśmiałych, niepewnych siebie i zagubionych dzieci. Często z ust młodych ludzi słyszymy: Jestem do niczego, nic nie potrafię, niczego nie umiem zrobić dobrze.
 
Nie pozwólmy na to, by dzieci w to uwierzyły. Niech Międzynarodowy Dzień Kropki będzie dniem zmiany. Dniem, w którym skupimy się na rzeczach, w których nas uczniowie są dobrzy, a także na tym, by mogli odnaleźć rzeczy, które polubią, których wykonywanie będzie sprawiało im radość.
– Zaczęliśmy od rozmowy o tym, czym są talenty. Dzieciaki podawały przykłady dziedzin życia, w których można się takowym talentem popisać (nie wszystkie były standardowe, okazało się bowiem, że można być uzdolnionym np. w spaniu do popołudnia 😉 ) - opisywała Dzień Kropki w swojej klasie, Joanna Krzemińska, autorka bloga Zakręcony Belfer.
 
Zwróćmy jednak uwagę na to, by uświadomić dzieciom, jakie istnieją na świecie talenty. Niech i oni opowiedzą o utalentowanych ludziach, których znają, historiach, które słyszeli. Pozwólmy dzieciom zaprezentować swoje umiejętności. Doceńmy ich tego dnia, niech będzie to wesoły czas, w którym każdy będzie mógł poczuć się wyróżniony."
 
Copyright © 2015. MINI EKO-PARK Rights Reserved.